Rodzicielska checklista

Trochę dla siebie, a trochę dla Was Checklista Świadomego (Siebie) Rodzica:

 1. Szanuję człowieka – zarówno siebie samego jak i drugiego – niezależnie , ile ma lat i jak bardzo jest ode mnie zależny.
 2. Zwalniam, zatrzymuję się – staram się odnajdować przestrzeń, by dać swojemu dziecku prawdziwą uwagę i obecność zamiast reaktywnych zachowań ‘w biegu’.
 3. Uczę siebie i dzieci zauważać, nazywać i regulować emocje choćby tym najprostszym i najpiękniejszym narzędziem, jakie mamy – ŚWIADOMYM ODDECHEM.
 4. Jestem autentycznie ciekawa swojego dziecka – często tylko wydaje się nam, że wiemy, co w jego sercu i głowie gra.
 5. Pamiętam, że dziecko uczy się życia modelując moje zachowania, a nie słuchając ‘kazań’, które mają niewiele wspólnego z moim postępowaniem
 6. Gdy czuję, że sytuacja wymyka mi się spod kontroli, a raczej ja sam sobie się wymykam i że zaraz wybuchnę – opuszczam sytuację, oddycham i wracam dopiero, gdy  potrafię świadomie wybrać, jak chcę postąpić w stosunku do zależnego ode mnie małego człowieka
 7. Sprawdzam ze sobą, jakie są moje wartości życiowe – rozmawiam o nich ze sobą, z partnerem, przyjacielem, coachem, terapeutą. Wartości są jak drogowskazy, prowadzą tam, gdzie wybieram.
 8. Nie zgrywam siłaczki. Już wiem, że na dłuższą metę nie dźwignę wszystkiego sama – szukam wsparcia.
 9. Rozwijam swoje kompetencje rodzicielskie – czytam, słucham, rozmawiam – to nauka na całe życie choć nikt nie daje certyfikatu.
 10. Codziennie dziękuję sobie za te chwile, w których moje ‘wykonanie rodzicielskie’ było takie, jak kocham i wybaczam sobie chwile słabości. Pamiętam, że – jestem tylko i aż człowiekiem.
 11. Jeśli zauważam destrukcyjne schematy swojego postępowania, rozbieram je na czynniki pierwsze, zmieniam to, co psuje, wstawiam to, co służy i żyję dalej.
 12. Chwalę dzieci za to, na co mają wpływ i co jest w zasięgu ich kontroli. Nie etykietuję.
 13. Kieruję swoją uwagę na to, co chcę w dziecku wzmocnić, za uwagą płynie energia. Nie dodaję  więc energii temu, co chcę wygasić. To naprawdę działa!
 14. Wypatruję na swojej ścieżce rodzicielskiej grudek złota a nie potoku szamba – widzę to, czego szukam.
 15. Daję dziecku przestrzeń na odkrywanie tego, co może okazać się jego życiową pasją. Każde dziecko ma w sobie to ‘coś’, pozwalam mu tego dotknąć i zaprosić do jego życia.
 16. Bawię się, wygłupiam, śmieję się razem  z dzieckiem.
 17. Pokazuję dziecku to, co dobre w innych, a o złych zachowaniach mówię ze współczuciem. Ci ‘źli’ często toczą wewnętrzną walkę, o której nie mamy pojęcia, więc nie uczę dzieci pochopnie oceniać. Uczę ich miłości i współczucia.
 18. Dbam o własne granice i komunikuję je jasno sobie i otoczeniu.
 19. Opiekuję się swoim wewnętrznym dzieckiem – słyszę, gdy mnie woła – wysłuchuję, przytulam, pocieszam, gdy potrzebuję.
 20. Najpiękniejsze na koniec. Gdy doświadczam takiego momentu, że już brak mi sił, cierpliwości, chęci do bycia rodzicem, pytam siebie: CO W TEJ SYTUACJI ZROBIŁABY MIŁÓŚĆ? I TO NIE TYLKO MIŁOŚĆ DO DZIECKA, ALE SZCZEGÓLNIE MIŁÓŚĆ WŁASNA.

A jak dziś u Ciebie?

Dodaj komentarz