Gdybym była królową…

Pewna bliska mi bardzo 8-latka w odpowiedzi na zadanie domowe brzmiące: ‘Napisz, co zrobiłabyś, gdybyś została królową.’ napisała tak:

‘Ja, gdybym została królową, to zarządziłabym, żeby dzieci w domach dziecka miały lepsze warunki. Zabroniłabym też łapania dzikich koni i innych zwierząt oraz też używania ostróg i tym podobnych w jeździe konnej. I też, żeby w schroniskach dla zwierząt były lepsze warunki.’

Takie to dziecięco piękne, proste i prawdziwe. I z tak wielką troską o świat, w którym dziecko żyje, a którego cienie dostrzega aż nadto. Dzieci mówią wprost, czego potrzeba, by życie było lepsze nie tylko dla nich samych. Dzieci mogą, póki co, tylko gdybać i zastanawiać się, co by było gdyby…

A gdyby… a  gdyby tak usłyszeć głosy dzieci każdego dnia? Docenić autentyczność ich pragnień i trosk i choć w najdrobniejszym geście przybliżać świat do ich ideałów?

– Niemożliwe! – powiesz. A ja odpowiem: Możliwe <3. Masz wybór każdego dnia, w każdej chwili swojego życia. Pierwszym takim wyborem jest właśnie decyzja o codziennym wysłuchaniu swojego dziecka.

– Co to da? – zapytasz. A ja odpowiem: Dziecko widziane, słyszane, czujące naszą akceptację wyrasta na człowieka, który  wierzy, że ma wpływ na swoje życie. Czuje, że samo jego życie ma sens i wartość samo w sobie. Czuje, że może dzielić się ze światem tym, co życie mu niesie. Czuje, że nawet, gdy nie daje czasem rady, to są wokół niego osoby, które go wesprą, jak on wspiera ich, gdy ma w sobie moc. Bądźmy źródłem tej mocy dla dzieci, którym towarzyszmy w ich drodze ku dorosłości. Nieważne, czy jesteśmy, rodzicami, dziadkami, ciociami, wujkami, wychowawcami, nauczycielami, terapeutami, bibliotekarzami, lekarzami, pielęgniarzami, asystentami w sklepie, kierowcami, monterami, urzędnikami, dyrektorami, politykami, prezesami (tak, Ty też prezesie) i wszystkimi innymi, którzy codziennie mają wpływ na to, co dziecko odpowie na pytanie: Co byś zrobił/-a  gdybyś został/-a królem/królową?

Zapytaj bliskie Tobie dziecko. Co usłyszałeś?

Foto: Unsplash, Scarlet Ellis

Dodaj komentarz