7 kroków do świadomej reakcji na trudne sytuacje w relacji z dzieckiem

  1. ZATRZYMAJ SIĘ I BĄDŹ OBECNY – weź oddech, zakotwicz się w tym, czego doświadczasz
  2. ROZPOZNAJ I NAZWIJ – co to jest? co się dzieje? znasz to uczucie? np. Czuję gniew.
  3. POZWÓL, TOLERUJ, ZAAKCEPTUJ  – pozwól, by trudna emocja przepłynęła przez Ciebie jak fala na wzburzonym morzu. Przeciętnie emocja nie utrzymuje się w swojej szczytowej mocy dłużej niż 90 sekund. Oddychaj.
  4. OBSERWUJ – zdystansuj się, bądź jakby obserwatorem tego, co się w Tobie ‘gotuje’. Możesz powiedzieć do siebie np.  Ten gniew jest wyjątkowo silny.
  5. ZASTANÓW SIĘ NAD BARDZIEJ ZŁOŻONYMI OBIEKTAMI ŚWIADOMOŚCI – zauważ, jak wiele sygnałów z ciała i umysłu do Ciebie dociera, jakich reakcji doświadcza Twoje ciało i umysł.
  6. ROZRÓŻNIJ OPCJE – zastanów się jak możesz zareagować i jaki to może dać efekt.
  7. DOKONAJ MĄDREGO WYBORU – wybierz to, co bliskie jest Twoim wartościom i zgodne z Twoim wewnętrznym kompasem moralnym.

Wiem, że to może wydawać się trudne. Kto by spamiętał aż 7 kroków! Dlatego na początek można poćwiczyć ‘na sucho’ analizując jakąś trudną sytuację, która już za nami. I  nie chodzi o to, by wpędzić się w poczucie winy, że można było zareagować inaczej, ale by poczuć, że te 7 kroków naprawdę przybliża Cię do świadomej pełnej szacunku do drugiego człowieka reakcji.

*  Więcej o 7 krokach możesz przeczytać w książce Lindy Graham: Resilience.

Foto: UnsplashSuzi Kim

Dodaj komentarz